Rosja traci dwa medale z Soczi, Nowakowska awansuje na szóste miejsce w sprincie

Od igrzysk w Soczi minęły już niemal cztery lata, a Weronika Nowakowska wciąż pnie się na liście wyników biegu sprinterskiego. Po dyskwalifikacji Olgi Wiłuchiny Polka przesunęła się na szóste miejsce.

MKOl dokonał korekty wyników z igrzysk olimpijskich w Soczi. Za doping zdyskwalifikowane zostały Olga Wiłuchina oraz Jana Romanowa. Obie wraz z Olgą Zajcewą i Jekateriną Szumiłową wywalczyły srebrny medal w sztafecie. I choć koleżankom dopingu nie udowodniono (wobec Zajcewej prowadzone jest śledztwo), to medal zostanie odebrany całej czwórce. Kto na tym skorzysta? Norweżki, które pierwotnie zostały nagrodzone brązowym medalem oraz przede wszystkim Czeszki - Eva Puskarcikova, Jitka Landova, Gabriela Koukalova oraz Veronika Vitkova awansowały tym samym na trzecią lokatę.

Medal po latach otrzyma również Karin Oberhofer z Włoch, która w biegu sprinterskim była czwarta. Z klasyfikacji tego biegu również wymazano Wiłuchinę, która uzyskała drugi czas. Nową wicemistrzynią olimpijską zostanie Wita Semerenko.

Zmiany w wynikach mają wpływ również na pozycje Polek. Najdobitniej przekonała się o tym Weronika Nowakowska, która w biegu sprinterskim została przesunięta z siódmej na szóstą lokatę. W sztafecie Biało-Czerwone awansują na dziewiąte miejsce.

Warto dodać, że Wiłuchina i Romanowa zostały przez MKOl zdyskwalifikowane dożywotnio. Nie będzie to miało dalszego wpływu na ich kariery - obie zakończyły już starty.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska

 Rosja | kobieta | Olga Wiłuchina

 Rosja | kobieta | Jana Romanowa