Nowakowska i Janik na trzynastym miejscu na zakończenie występów w Estonii

Niedziela 12 marca 2017 roku jest dniem mieszanej rywalizacji sztafetowej. Koedukacyjne konkurencje zespołowe zaplanowano zarówno w programie zawodów Pucharu IBU w Otepaa, jak i Pucharu Świata w Kontiolahti. Na dobry początek dnia Weronika Nowakowska-Mateusz Janik zajęli trzynaste miejsce w supermikście rozgrywanym w Estonii.

To nie pierwszy raz gdy Weronika Nowakowska i Mateusz Janik reprezentują nas wspólnie w tej konkurencji na arenie międzynarodowej. Na inaugurację sezonu 2015/16 w Ostersund duet ten zajął czternaste miejsce. Dzisiaj w nieco słabszej obsadzie Polacy zajęli trzynastą lokatę, choć w trakcie biegu plasowali się wyżej. Po pierwszej zmianie Nowakowskiej, która dobierała tylko jeden nabój, Polska zajmowała niezłe siódme miejsce. Lokata ta mogłaby być wyższa, ale Polka zaliczyła upadek i złamała narty.

Janik tak dobrze jak jego partnerka nie strzelał. O ile podczas strzelania w postawie leżąc jeszcze się wybronił przed bieganiem karnej rundy, o tyle w stójce już mu się to nie udało. Polak spadł na jedenaste miejsce.

Nowakowska podczas swojej drugiej zmiany rozpoczęła od bezbłędnego strzelania i powrotu na siódmą pozycję. Niestety po stójce musiała biegać 75-metrową karną rundę i spadła na piętnastą lokatę. Drugi występ Janika był nieco lepszy od pierwszego. Obyło się bez karnej rundy, a na ostatniej rundzie biegowej był nawet w stanie wyprzedzić Bułgara Kristijana Stojanowa i awansować na trzynaste miejsce. Polska uniknęła tym samym zdublowania, co nie udało się chociażby silnym parom z Francji (Chloe Chevalier-Emilien Jacquelin) oraz Ukrainy (Marina Kruchowa-Maksim Iwko), które zajęły odpowiednio piętnaste i osiemnaste miejsce.

Niemal od startu do mety stawce przewodzili Rosjanie. Do ostatniego strzelania Anna Nikulina i Jurij Szopin świetnie radzili sobie na strzelnicy. Potrzebowali tylko dwóch dodatkowych pocisków. Szopin w swojej ostatniej stójce spudłował jednak czterokrotnie, co oznaczało konieczność pokonania dodatkowego dystansu. Rywale nie byli jednak w stanie wykorzystać jego słabości. Drugie miejsce ze stratą ośmu sekund zajęła drużyna Norwegii w składzie Thekla Brun-Lie i Kristoffer Skjelvik. Na podium znaleźli się jeszcze reprezentanci Szwecji Ingela Andersson i Tobias Arwidsson.

Ostatnią konkurencją tegorocznej edycji Pucharu IBU będą sztafety mieszane w olimpijskim formacie. Odbędą się one już bez udziału reprezentacji Polski.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Jurij Szopin

 Rosja | kobieta | Anna Nikulina

 Polska | mężczyzna | Mateusz Janik

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska