Niemki przed Francuzkami po raz trzeci, Polki 12.

Niemki (Vanessa Hinz, Maren Hammerschmidt, Franziska Hildebrand i Laura Dahlmeier) triumfowały w biegu sztafetowym pań kończącym zawody Pucharu Świata w Anterselwie, Polki ponownie poza pierwszą dziesiątką.

Po pierwszej zmianie na czele znajdowały się faworytki: Francuzki (Anais Chevalier) i Niemki (Vanessa Hinz). Na drugim strzelaniu tradycyjne problemy miała Czeszka Lucie Charvatova, która jako jedyna zawodniczka na pierwszej zmianie musiała biegać karną rundę.

Trzy dobierania, bardzo długi czas pierwszego strzelania (minuta i 21 sekund), Justine Braisaz skutkowały tym, że już po 8 kilometrach Niemki objęły samodzielne prowadzenie z dużą przewagą nad resztą stawki. Na półmetku Maren Hammerschmidt miała nad Susan Dunklee ponad pół minuty przewagi.

Pomimo trzech pudeł Franziski Hildebrand w pozycji leżącej Niemki utrzymały bezpieczne prowadzenie. W strefie zmian Niemki zameldowały się ponad 40 sekund przed Francuzkami. Karne rundy wypchnęły z pierwszej "10", dobrze się spisujące do szóstego strzelania, Amerykanki i Norweżki.

Laura Dahlmeier na strzelaniu leżąc zanotowała dwa pudła, w "stójce" – trzy. Biegła jednak nieco szybciej od Marie Dorin Habert, która dodatkowo w strzelaniu stojąc pomyliła się dwukrotnie i Niemki zanotowały pewną wygraną. W trzecich zmaganiach sztafet w tym sezonie po raz trzeci 2. lokatę za Niemkami zajęły Francuzki. Dorothea Wierer wyprzedziła Ukrainkę Merkuszynę i gospodynie pierwszy raz w sezonie znalazły się w czołowej trójce.


Przeciętny występ zanotowały Polki. Po pierwszym strzelaniu Magdalena Gwizdoń (dwa dobierania) znajdowała się na 21. pozycji, ale strata do prowadzącej wówczas Niemki Hinz wynosiła niespełna 20 sekund. Na drugiej wizycie na strzelnicy Polka raz dobierała, do strefy zmian dobiegła na 15. miejscu z prawie 54 sekundami straty do prowadzących Francuzek. Monika Hojnisz na obu strzelaniach dobierała po jednym razie, biegła przeciętnie (10. czas na trasie spośród zawodniczek na drugiej zmianie) i na półmetku Polki znajdowały się na 13. pozycji z ponad półtoraminutową stratą do Niemek. Debiutująca w biegu sztafetowym Pucharu Świata Anna Mąka spudłowała jedynie w 10. strzale, biegowo (tak jak można było się spodziewać) odstawała od rywalek (1:40 straty do najszybszej na tym odcinku Mari Laukkanen) i Polki spadły na 15. miejsce (prawie 3 minuty straty). Słabe występy indywidualne nie przekładają się w przypadku Krystyny Guzik na rywalizację w sztafecie. Polka była bezbłędna na strzelnicy, nieźle biegła (zwłaszcza na pierwszych dwóch okrążeniach, gdy biegła tuż za Makarainen) i udało jej się przesunąć polską reprezentację na 12. lokatę.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA PUCHARU ŚWIATA SZTAFET PAŃ

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Vanessa Hinz

 Niemcy | kobieta | Laura Dahlmeier

 Niemcy | kobieta | Franziska Hildebrand

 Niemcy | kobieta | Maren Hammerschmidt