Najrówniejsza z równych

Mijający sezon przyniósł kibicom bardzo wyrównaną walkę o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Z powodu nieobecności Darii Domraczewej do walki o tytuł stanęło szerokie grono pretendentek. W bardzo zaciętej rywalizacji zwyciężyła ostatecznie Gabriela Soukalowa, pokonując Marie Dorin Habert i Dorotheę Wierer. Zapraszamy na drugą część podsumowania sezonu 2015/16. Tym razem przyjrzymy się występom pań.

Soukalowa zdołała uzbierać w sumie 1074 punkty, o 46 więcej niż Dorin Habert i ponad 100 niż Wierer. Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły Kaisa Makarainen i Franziska Hildebrand. Wśród Polek na wielkie słowa uznania zasługuje Krystyna Guzik, która ukończyła sezon w pierwszej „10” jako pierwsza nasza zawodniczka! Dobre wyniki zanotowały również Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Swoje pierwsze dwa punkty zdobyła Kinga Mitoraj.

102. Kinga Mitoraj 2

Najwięcej zwycięstw na swoim koncie mają zawodniczki znajdujące się w pierwszej szóstce klasyfikacji generalnej. Pięć razy triumfowała Laura Dahlmeier, zaś czterokrotnie Soukalowa i Makarainen.

Zwycięstwa:
5 – Laura Dahlmeier
4 – Gabriela Soukalowa, Kaisa Makarainen
3 – Marie Dorin Habert, Dorothea Wierer
2 – Franziska Hildebrand
1 – Ołena Pidhruszna, Tiril Eckhoff, Olga Podczufarowa, Jekaterina Jurłowa

Zawodniczki rozdzieliły pomiędzy siebie miejsca na podium bardzo równomiernie, jednak najwięcej razy w pierwszej trójce meldowała się Soukalowa i Dorin Habert. W tej klasyfikacji Krystyna Guzik zajmuje szóste miejsce dzięki drugiemu miejscu wywalczonemu w Canmore i trzeciemu w Presque Isle.

Miejsca na podium:
11 – Gabriela Soukalowa, Marie Dorin Habert
10 – Dorothea Wierer, Laura Dahlmeier
9 – Kaisa Makarainen
5 – Franziska Hildebrand
3 – Ołena Pidruszna
2 – Tiril Eckhoff, Krystyna Guzik, Olga Podczufarowa, Jekaterina Jurłowa, Maren Hammerschmidt

Wśród najlepiej strzelających zawodniczek prym wiedzie Laura Dahlmeier. Tuż za nią plasują się Nadzieżda Skardino i Iryna Warwynec. Z zawodniczek z czołówki Pucharu Świata dobrze spisywała się też Soukalowa. Wśród Polek najcelniej strzelała Guzik, chociaż trzeba przyznać, że właściwie wszystkie z naszych reprezentantek, oprócz będącej w słabszej dyspozycji Nowakowskiej, prezentowały się dobrze i osiągnęły skuteczność na poziomie 83% lub wyższym.

Weronika Nowakowska 74%

Najwięcej punktów w stosunku do poprzedniego sezonu zyskała Dorin Habert, która jednak z powodu urlopu macierzyńskiego startowała jedynie w drugiej części poprzedniego roku. Duży zysk punktowy cechuje również pozostałe zawodniczki, które znalazły się na podium klasyfikacji generalnej. Ponownie na wyróżnienie zasługują Polki: Krystyna Guzik wywalczyła o 412, a Magdalena Gwizdoń 335 punktów więcej. Dorzucając jeszcze 90 dodatkowych „oczek” Moniki Hojnisz, polska kadra może zaliczyć sobie ten sezon na plus.