Chińczycy uciszyli stadion

Fanqi Meng oraz Zhenyu Zhu wywalczyli młodzieżowe mistrzostwo olimpijskie w supermikście. Konkurencja ta zadebiutowała na imprezie mistrzowskiej. Joanna Jakieła i Przemysław Pancerz zajęli w Lillehammer 21. miejsce.

Meng i Zhu indywidualnie zawody kończyli bez medalu - łącząc siły okazali się bezkonkurencyjni. Na osiem strzelań aż w siedmiu nie potrzebowali żadnego doładowania. Mimo to nie ustrzegli się jednak wpadki. Zhu podczas swojego drugiego strzelania zaliczył dwie karne rundy. Chińczycy spadli na chwilę nawet na dziesiąte miejsce, ale szybko odrobili straty i Zhu na finiszu ograł faworyzowanego reprezentanta gospodarzy. Marthe Krakstad Johansen i Fredrik Qvist Bucher-Johanessen stracili na mecie tylko dwie dziesiąte sekundy.

Ciekawa walka stoczyła sie również o brąz. Egor Tutmin z Rosji i Emilien Claude z Francji wpadli na metę z takim samym czasem. Dopiero po analizie fotokomórki trzecie miejsce przyznano Tutminowi i jego partnerce Jekaterinie Ponedelko.

Zawody były niezwykle interesujące, bo sytuacja w czołówce była bardzo dynamiczna. Najlepszym dowodem na to jest, że żadna z trzech pierwszych sztafet na półmetku - a więc Finlandia, Ukraina i Czechy - na mecie nie znalazła się w pierwszej ósemce. Drużyny te do mety dobiegały kolejno jako dziesiąta, dziewiąta i dwunasta.

Na szczęście dla naszych reprezentantów - oni też nie zajęli ostatecznie lokaty, którą zajmowali w połowie zawodów. Przemysław Pancerz do dwóch karnych rund Joanny Jakieły dołożył trzy swoje i Polacy zajmowali ostatnie 27. miejsce. W drugiej części zrehabilitowała się Jakieła, która na trzeciej zmianie uzyskała piąty czas i awansowała na osiemnaste miejsce. Niestety kolejne niepowodzenie na strzelnicy Pancerza spowodowało, że do mety dotarł poza czołową dwudziestką. W gronie 27 sztafet polski duet sklasyfikowany został na 21. miejscu.

W Lillehammer rozegrana zostanie jeszcze tylko rywalizacja sztafet mieszanych. Ostatnie medale w biathlonie wręczone zostaną w niedzielę.

WYNIKI

fot. Sondre Aarholdt Moan / Lillehammer 2016

Powiązane osoby

 Chiny | kobieta | Fanqi Meng

 Polska | mężczyzna | Przemysław Pancerz

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła