Osłabiona sztafeta Norwegii wygrywa w Presque Isle

Pomimo braku kilku podstawowych zawodników sztafeta Norwegii okazała się najlepsza podczas ostatniej męskiej konkurencji przed mistrzostwami świata w Oslo. Drugie miejsce w Presque Isle zajął zespół Francji, natomiast na najniższym stopniu podium znaleźli się Niemcy. Polacy nie startowali.

Ostatni dzień Pucharu Świata rozgrywanego w amerykańskim Presque Isle upływał pod znakiem sztafet. Jako pierwsi do startu przystąpili panowie, jednak czołowe ekipy potraktowały zawody nieco ulgowo wystawiając mocno rezerwowe zestawienie. Stworzyło to szanse dla pozostałych drużyn, między innymi dla bardzo zmotywowanych gospodarzy. Na starcie nie oglądaliśmy Polaków, a także awizowanych wcześniej Szwedów.

Już pierwsza zmiana pokazała, że na trasie mogą się dziać różne rzeczy. Po pierwszym strzelaniu miała miejsce rzadko spotykana sytuacja, bowiem na ostatnim miejscu plasowała się reprezentacja Norwegii, za sprawą słabego strzelania i trzech doładowań Larsa Hegle Birkelanda. W strefie zmian jako pierwsi zameldowali się Niemcy, w których szeregach dobrze spisywał się Erik Lesser. Mistrz świata w biegu na dochodzenie nie potrzebował ani jednego doładowania.

Druga zmiana to świetny występ Benjamina Wegera, który doładowywał tylko raz w postawie stojąc i wyprowadził Szwajcarów na pierwszą pozycję. Niemcy z kolei spadli na dalszą lokatę, bo Andreas Birnbacher potrzebował aż pięciu dodatkowych nabojów, żeby strącić wszystkie krążki. Za Szwajcarami w strefie zmian zameldowała się sztafeta Włoch, którą przyprowadził Lukas Hofer. W czołówce byli również Rosjanie i powracający Norwegowie, których w górę klasyfikacji przesunął Erlend Bjoenteegard.

Dzięki temu bracia Johannes i Tarjei Boe mieli niezłą pozycję wyjściową. Zwłaszcza ten pierwszy na trzeciej zmianie spisał się rewelacyjnie i wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Jego brat nie zmarnował okazji i to Norwegowie cieszyli się ze zwycięstwa w biegu sztafetowym w Presque Isle. Na mecie pół minuty za nimi zameldowali się Francuzi, głównie dzięki znakomitemu strzelaniu Simona Desthieuxa i Jeana Beatrixa, którzy nie potrzebowali ani jednego doładowania. Na najniższym stopniu podium stanęli Niemcy, na ostatniej zmianie Benedikt Doll okazał się o kilka sekund lepszy od Rosjanina Maksima Cwietkowa.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SZTAFET

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Norwegia | mężczyzna | Lars Helge Birkeland

 Norwegia | mężczyzna | Erlend Bjoentegaard

 Norwegia | mężczyzna | Tarjei Boe