Drugi triumf Hildebrand w sezonie

Franziska Hildebrand zwyciężyła w sprincie kobiet rozegranym w niemieckiej miejscowości Ruhpolding. Drugie miejsce wywalczyła aktualna liderka Pucharu Świata Gabriela Soukalova, natomiast na trzeciej pozycji uplasowała się Kaisa Makarainen. Najwyżej z Polek sklasyfikowana została Krystyna Guzik, która ukończyła rywalizację na 24 miejscu.

Kibice, którzy przybyli na stadion, mogli obejrzeć niesamowicie zacięte zawody. Czwartą zawodniczkę, Laurę Dahlmeier, od zwycięstwa w dniu dzisiejszym dzieliły niespełna trzy sekundy. Przepustką do zajęcia miejsca w czołowej trójce okazało się jednak bezbłędne strzelanie. Niemka zanotowała jedno pudło i mimo najlepszego biegu w całej stawce, nie zdołała wedrzeć się na podium. O olbrzymim pechu, poza wspomnianą wyżej Dahlmaier, może mówić Gabriela Soukalova. Liderka Pucharu Świata po pierwszym strzelaniu zgubiła kijek, przez co straciła kilka cennych sekund, które ostatecznie zaważyły na walce o końcowy triumf. Czeszka mimo tego incydentu miała po drugim strzelaniu kilka sekund przewagi nad Franziską Hildebrand. Niemka jednak zachowała więcej sił i na ostatniej rundzie biegowej zdołała przegonić w korespondecyjnej walce Soukalovą. O jej zwycięstwie zadecydowało zaledwie 0,3 sekundy. Hildebrand odniosła tym samym drugi triumf w tym sezonie.

Mimo wszystko za dość sporą niespodziankę, biorąc pod uwagę bezbłędne strzelanie, trzeba uznać zaledwie trzecie miejsce Makarainen. Utytułowana Finka biegła dziś stosunkowo spokojnie, notując niewielkie straty na każdym punkcie pomiaru czasu. Wybiegając na ostatnią rundę biegową jej strata do prowadzącej wówczas Soukalovej wynosiła 12 sekund. Wydawało się, że Finkę będzie stać na "wrzucenie piątego biegu" i dogonienie najgroźniejszych rywalek. Połowicznie jej się to udało, gdyż na każdym kolejnym punkcie pomiaru czasu jej strata malała, jednakże w końcówce nie zdołała już odrobić dwóch sekund, aby odnieść kolejne zwycięstwo w sezonie.

Poza czołową trójką, jeszcze pięć zawodniczek w pierwszej dziesiątce nie musiało pokonywać karnej rundy. Sztuka ta udała się Oldze Podczufarowej, Ołenie Pidhrusznej, Dorothei Wierer, Julii Dżymie oraz Darii Virolainen. Pomiędzy nimi, z jedną karną rundą, sklasyfikowana została Veronika Vitkowa. Słabo spisała się wiceliderka Pucharu Świata Marie Dorin Habert. Francuzka z dwoma pudłami nie była w stanie nawiązać walki o czołowe lokaty i straciła kolejne punkty w klasyfikacji generalnej. Zawiodły także Norweżki, spośród których najwyżej sklasyfikowana została Tiril Eckhoff. Z trzema karnymi rundami zajęła  17. miejsce. Ogromny zawód gospodarzom sprawiła za to Miriam Goessner. Określana dawniej "następczynią Magdaleny Neuner" zawodniczka, spudłowała czterokrotnie i ostatecznie uplasowała się na 46. pozycji.

Bez rewelacji zaprezentowały się także Polki. Najwyższą lokatę, z jedną karną rundą, wywalczyła Krystyna Guzik, która była dziś 24. Dwie lokaty niżej sklasyfikowana została Magdalena Gwizdoń  (2 karne rundy), która z kolei o dwie pozycje wyprzedziła Magdalenę Hojnisz (1 karna runda). Punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zdołała wywalczyć ani Weronika Nowakowska, która zaliczyła dwie karne rundy w pozycji stojącej, ani Kamila Żuk, która podobnie jak jej starsza koleżanka, miała problemy podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Ostatecznie zawodniczki te zostały sklasyfikowane odpowiednio na 47. i 90. miejscu.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SPRINTU
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Franziska Hildebrand

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen