Kto stracił, kto zyskał - cz. II

Bieżący sezon to popis Marie Dorin Habert. Mało kto spodziewał się, że zawodniczka, która ledwie rok temu została mamą, powróci do Pucharu Świata w tak niesamowitej formie. Po trzech miejscach na podium w ośmiu biegach, Francuzka zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a jeszcze rok temu kończyła urlop macierzyński i nie miała na swoim koncie żadnych punktów! Przyjrzyjmy się kto jeszcze zyskał i stracił wśród pań w pierwszych startach tej zimy w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy.

Marie Dorin Habert ze zdobytymi 345 punktami jest na najlepszej drodze do poprawienia swojego najlepszego rezultatu w karierze (4. miejsca w sezonie 2012/13). Francuzka traci 13 punktów do Gabrieli Soukalovej, dla której początek tego sezonu jest również jednym z najbardziej udanych. W pierwszych startach sezonu widać progres u Krystyny Guzik i Magdaleny Gwizdoń, zajmujących siódme i ósme miejsce w tym zestawieniu. Liczba zdobytych punktów przez Polki powiększyła się odpowiednio o 86 i 82 punkty.

Najwięcej zyskanych punktów:
Marie Dorin Habert (FRA) 345
Gabriela Soukalowa (CZE) 170
Miriam Goessner (GER) 163
Laura Dahlmeier (GER) 138
Olga Abramowa (UKR) 129
Federica Sanfilippo (ITA) 111
Krystyna Guzik (POL) 86
Magdalena Gwizdoń (POL) 82
Julia Dżyma (UKR) 74
Jekaterina Jurłowa (RUS) 59

Dorin Habert jest zawodniczką, która zanotowała największy awans w tym sezonie (68 miejsc w górę). Razem z Miriam Goessner (53 pozycji do przodu) są daleko przed resztą stawki. Wysoko jest czwarta z kolei Gwizdoń, która awansowała o 19 lokat.

Największy awans:
Marie Dorin Habert (FRA) 68
Miriam Goessner (GER) 53
Laura Dahlmeier (GER) 22
Magdalena Gwizdoń (POL) 19
Clare Egan (USA) 19
Iryna Warwyniec (UKR) 18
Gabriela Soukalowa (CZE) 15
Jana Gerekowa (SVK) 9
Paulina Fialkowa (SVK) 9
Lisa Theresa Hauser (AUT) 8

Największym rozczarowaniem sezonu jest forma Wali Semerenko. Ukraińska zawodniczka, która w tamtym roku cieszyła się z trzeciego miejsca w generalce, dotychczas zdobyła tylko 38 punktów i nie ma szans na powtórzenie tego wyniku w tym sezonie. Nie najlepiej idzie też Weronice Nowakowskiej, która wywalczyła punkty tylko w dwóch biegach Pucharu Świata.

Największy spadek:
Wala Semerenko (UKR) 42
Marine Bolliet (FRA) 35
Weronika Nowakowska (POL) 28
Karolin Horchler (GER) 22
Nadzieja Pisarewa (BLR) 21
Mari Laukkanen (FIN) 17
Terezia Poliakowa (SVK) 13
Karin Oberhofer (ITA) 12
Daria Virolainen (RUS) 12
Mona Brorsson (SWE) 12

Niespodziewanie wśród zawodniczek, które mają na swoim koncie najwięcej utraconych punktów w stosunku do początku poprzedniego sezonu jest Kaisa Makarainen. Fińska zawodniczka zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak trzeba przyznać, że poprzedni rok był dla niej zdecydowanie lepszy. W pierwszych ośmiu biegach Makarainen tylko raz zeszła z podium (była cztery razy pierwsza, dwa razy druga i raz trzecia). W tym sezonie zwyciężyła „tylko” dwa razy, przez co straciła aż 198 punktów. Zawodzą też Enora Latuilliere i Rosanna Crawford. Nowakowska plasuje się na piątym miejscu tej niechlubnej klasyfikacji.

Najwięcej straconych punktów:
Wala Semerenko (UKR) 338
Kaisa Makarainen (FIN) 198
Enora Latuilliere (FRA) 186
Rosanna Crawford (CAN) 170
Weronika Nowakowska (POL) 152
Teja Gregorin (SLO) 145
Marine Bolliet (FRA) 143
Jana Romanowa (RUS) 131
Sophie Boilley (FRA) 125
Karin Oberhofer (ITA) 120

Najwyżej z zawodniczek, które zdobyły punkty po raz pierwszy w karierze plasuje się Lucie Charwatowa. Czeszka ma na swoim koncie ich 115 i zajmuje 24. miejsce w generalce. W tej klasyfikacji mamy też polski akcencik za sprawą Kingi Mitoraj, która zdobyła 2 punkty.

Liczba zdobytych punktów przez debiutantów:
Lucie Charwatowa (CZE) 115
Daria Jurkiewicz (BLR) 34
Julia Ransom (CAN) 24
Linn Persson (SWE) 15
Hanna Sola (BLR) 4
Kinga Mitoraj (POL) 2

fot. wikicommons

Powiązane osoby

 Czechy | kobieta | Lucie Charwatowa

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert

 Ukraina | kobieta | Wala Semerenko

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen