Włoszki triumfują, Polki tuż za podium

Reprezentacja Włoch w składzie Lisa Vittozzi, Karin Oberhofer, Federica Sanfilippo, Dorothea Wierer zwyciężyły w pierwszym w tym sezonie biegu sztafetowym na dystansie 4x6 km. Druga była drużyna Niemiec, zaś na trzecim miejscu finiszowały Ukrainki. Świetnie zaprezentowały się Polki, które w składzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz i Weronika Nowakowska uplasowały się na czwartym miejscu.

Pierwsza zmiana dzisiejszego biegu nie przyniosła większych rozstrzygnięć. Wszystkie drużyny radziły sobie na strzelnicy dobrze, przez co różnice po pierwszej zmianie były minimalne. Dość powiedzieć, że pierwsza w strefie zmian Ewa Puskarcikowa miała zaledwie dwanaście sekund przewagi nad dziesiątą drużyną Austrii. Dobry występ zanotowała Magadalena Gwizdoń, która co prawda musiała trzykrotnie dobierać, jednak bardzo dobry bieg pozwolił jej na plasowanie się na dziewiątej pozycji  z niewielką stratą do czołówki.

Druga zmiana była popisem Krystyny Guzik. Polka pomyliła się tylko raz w pozycji leżącej, co przy pudłach pozostałych zawodniczek pozwoliło wyprowadzić polską drużynę na trzecią pozycję ze stratą zaledwie pięciu sekund do prowadzących Czeszek. Nasza biathlonistka uzyskała najlepszy czas na swojej zmianie! Z walki o podium wyłączyły się Rosjanki. Anna Nikulina zanotowała bowiem jedną karną rundę po czterech pudłach w pozycji stojącej.

Cała klasyfikacja wywróciła się do góry nogami na trzeciej zmianie. Prowadzenie objęły Niemki, w barwach których biegła Vanessa Hinz. Na drugie miejsce wyszły Francuzki za sprawą Marie Boillet, zaś trzecie były Białorusinki, które reprezentowała juniorka Hanna Sola. Różnice w czołówce były jednak minimalne. Z walki o podium wypadły Czeszki, bowiem debiutująca w biegu sztafetowym Lucie Charwatowa nie wytrzymała presji, zaliczając jedną karną rundę. Słabszą zmianę dała również Monika Hojnisz, która dobierała aż pięciokrotnie i w strefie zmian zameldowała się jako ósma ze stratą blisko 40 sekund do prowadzących zawodniczek. Podium jednak wciąż wydawało się jak najbardziej realne.

Na ostatniej zmianie w szaleńczą pogoń za czołówką wdała się Dorothea Wierer. Włoszka wyśmienicie prezentowała się na trasie biegowej, dzięki czemu zdołała dogonić prowadzącą Franziskę Preuss. Ostatnia runda biegowa była pojedynkiem tych dwóch zawodniczek, z którego zwycięsko wyszła właśnie Wierer. Ograła ona wyższą, a co za tym idzie stawiającą dłuższe kroki, reprezentantkę Niemiec. Trzecie na mecie były Ukrainki za sprawą bardzo dobrze dysponowanej w tym sezonie Ołeny Pidhrusznej. 

Dobrą zmianę dała również Weronika Nowakowska. Reprezentantka Polski pomyliła się tylko raz na strzelnicy, dzięki czemu wyprzedziła parę rywalek i po ostatnim strzelaniu plasowała się na piątym miejscu z kilkusekundową stratą do trzeciej drużyny. Na ostatniej rundzie biegowej udany atak przeprowadziła jednak wcześniej wspomniana Ołena Pidhruszna, przez co dla Weroniki Nowakowskiej pozostała walka o czwarte miejsce z Anais Bescond. Reprezentantka Polski okazała się lepsza w tym pojedynku, doprowadzając naszą sztafetę na świetnej czwartej lokacie.

WYNIKI

 

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Lisa Vittozzi

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Włochy | kobieta | Federica Sanfilippo

 Włochy | kobieta | Karin Oberhofer