Ostatnie podrygi lata

Jako ostatni o medale letnich mistrzostw kraju rywalizowali Rosjanie oraz Francuzi. Ci pierwsi spotkali się w Czajkowskim, ci drudzy ścigali się w Premanon.

Mistrzostwa Rosji rozpoczęły się w czwartek od sprintu, który nie był rozgrywany na nartorolkach, lecz w crossie. Po tytuły mistrzowskie sięgnęli mniej znani z występów zimowych Margarita Wasliczewa oraz Anton Babikow.

W sobotę - już na nartorolkach - walka toczyła się w biegu indywidualnym. Na dystansie 20km najlepszy okazał się mistrz Europy z Otepaa Aleksiej Wołkow, który jak zwykle zaimponował strzelaniem. 27-latek był bezbłędny i pokonał najszybszego na trasie Jewgienija Garaniczewa o 14 sekund. Rówieśnik Wołkowa spudłował jednak dwukrotnie. Na najniższym stopniu podium stanął Sergiej Korastyliew. Dmitrij Małyszko uplasował się na zaledwie siódmym miejscu, z kolei Anton Szypulin w zawodach nie startował.

W biegu pań wszystkie oczy były zwrócone na powracającą do rywalizacji po rocznej przerwie Olgę Wiłuchinę. Wicemistrzyni olimpijska z Soczi pokazała się z niezłej strony. Ze stratą ośmiu sekund zajęła drugą lokatę. Wygrała jej imienniczka Podczufarowa. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Anne Nikulinę. Wielu ucieszy zapewne optymistyczny występ Swietłany Slepcowej. Uważana dawniej za ogromny talent biathlonistka zajęła co prawda szóste miejsce, ale czas biegu uzyskała na poziomie Wiłuchiny i Podczufarowej.

W niedzielnych biegach sztafetowych złote medale przypadły w udziale męskiej drużynie z Chanty Mansyjska (z Wołkowem w składzie) oraz żeńska czwórka z Nowosybirska (z Wiłuchiną).

Bez jakichkolwiek niespodzianek zakończyły się mistrzostwa Francji w Permanon. Po dwa tytuły mistrzowskie - w sprincie i biegu na dochodzenie - wywalczyli Marie Dorin Habert oraz Martin Fourcade. Jego starszy brat Simon dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium, a Florent Claude dwa razy był trzeci. U pań na podium poza Dorin Habert stawały Justine Braisaz (srebro w sprincie), Chloe Chevalier (srebro w biegu na dochodzenie) oraz Anais Chevalier (dwa brązowe medale).

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Aleksiej Wołkow

 Rosja | kobieta | Olga Wiłuchina

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade

 Francja | kobieta | Marie Dorin Habert