Wodzisław i Żywiec z BOSSM

Zarząd Polskiego Związku Biathonu podjął uchwałę o powołaniu Biathlonowych Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim i w Żywcu. Do tej pory tego typu ośrodek funkcjonował tylko w Czarnym Borze.

Wodzisław Śląski w ostatnim czasie może pochwalić się otwarciem dwukilometrowej trasy nartorolkowej wraz ze strzelnicą laserową umiejscowioną w parku „Trzy Wzgórza”. Głównie tam ma trenować młodzież skupiona wokół ośrodka. – W planach mamy budowę strzelnicy na amunicję biathlonową. Projekt jest już gotowy. Mamy zielone światło od miasta na rozbudowę obiektu – powiedziała Edyta Zając, jedna z inicjatorek powstania ośrodka, a na co dzień prezes UKS Strzał Wodzisław Śląski.

Trenerami w ośrodku obok Edyty Zając będą olimpijczycy Agnieszka Cyl (aktualnie trenerka w UKS Karlik Chorzów) oraz Rafał Lepel (trener w UKS Lider Katowice). Współpracować z nim ma również Tomasz Sikora.

- Powstaje właśnie plan treningowy dla młodzieży z poszczególnych śląskich klubów. Dzięki współpracy z Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu zapewniamy jej noclegi, sanitariaty oraz stołówkę. Na razie szkoleniem w ośrodku objęte zostanie 18 osób z roczników 1995-2001. Jesteśmy na etapie podpisywania porozumień między miastem, klubem i Polskim Związkiem Biathlonu. Mam nadzieję, że od nowego roku będziemy mogli już funkcjonować pełną parą – dodała Zając.

Drugi nowy Biathlonowy Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży powstanie w Żywcu. Za jego prowadzenie będzie odpowiadał miejscowy Biathlonowy Klub Sportowy z prezesem Stanisławem Kępką.

Szkolenie będzie prowadzone na bazie obiektów klubu oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu. Do dyspozycji młodzi adepci biathlonu będą mieli m. in zadaszoną, sześciostanowiskową strzelnicę biathlonową, siłownię, salę gimnastyczną, saunę oraz internat. Dodatkowo władze ośrodka chcą korzystać z tras narciarskich i strzelnicy biathlonowej na obiekcie w Wiśle Kubalonce.

- Szukamy najlepszej możliwości dla zabezpieczenia szkolenia najzdolniejszych zawodników od kategorii młodzika do młodzieżowca. Stąd decyzja o staraniu się o utworzenie takiego ośrodka w Żywcu. W naszej Szkole Mistrzostwa Sportowego szkolimy tylko trzy roczniki, teraz będziemy mogli rozszerzyć nasze działania – tłumaczy prezes Kępka.

Od 2014 roku funkcjonuje już ośrodek młodzieży uzdolnionej sportowo w Czarnym Borze. Oprócz tego istnieją cztery Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu biathlonowym w Szklarskiej Porębie, Zakopanem, Dusznikach-Zdroju i w Żywcu.

Fot. facebook.com/UksStrzalWodzislaw

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Stanisław Kępka