Semerenko zdobywa złoto w biegu masowym

Walentyna Semerenko zdobyła złoty medal w biegu masowym na mistrzostwach świata w Kontiolahti. Druga była Franziska Preuss, a trzecia Karin Oberhofer. Najlepsza z Polek była Krystyna Guzik, która zajęła 17 miejsce.

Bieg ze startu wspólnego był ostatnią kobiecą konkurencją podczas mistrzostw świata w Kontiolahti. Z naszego punktu widzenia zapowiadały się spore emocje, ponieważ na starcie stanęły trzy Polki: Weronika Nowakowska-Ziemniak, Krystyna Guzik oraz Magdalena Gwizdoń. Po dwóch medalach pierwszej z nich apetyty kibiców rosły i wszyscy liczyli na udane zakończenie tej mistrzostw. Faworytką gospodarzy była Kaisa Makarainen. Spore nadzieje z tym startem wiązała również Daria Domraczewa, dla której była to ostatnia szansa na uratowanie tych mistrzostw.

Niedzielne popołudnie w Kontiolahti było słoneczne, a temperatura 6° Celsjusza mogła sprawić sporo problemów smarowaczom. Po pierwszej wizycie na strzelnicy na czele znajdowała się Domraczewa, która najszybciej ruszyła ze startu i strzelała bezbłędnie. Za nią na trasę wybiegły Jekaterina Jurłowa i Francuzka Mari Dorin-Habert. Na czwarty miejscu znajdowała się najlepsza z Nowakowska-Ziemniak. Gwizdoń plasowała się na 16.pozycji, Krystyna Guzik, która zanotowała jedną karną rundę, zajmowała 26. miejsce.

Drugie strzelanie nie przyniosło zmiany prowadzenia - utrzymała je bezbłędna Domraczewa. Kilka sekund za nią na trasę ruszyła Daria Virolainen. Trzecie miejsce zajmowała Franziska Hildebrand. Karną rundę musiała przebiec Nowakowska-Ziemniak, co zepchnęło ją na 11. pozycję. Dwa oczka wyżej plasowała się Gwizdoń, która tym razem również strzelała na czysto. Krystyna Guzik trafiła pięć na pięć i awansowała na 20 miejsce.

Pierwsze strzelanie w postawie stojąc przyniosło spore zmiany. Domraczewa zanotowała dwie karne rundy i spadła na ósme miejsce. Na prowadzenie wyszła Wala Semerenko, na drugim miejscu była Hildebrand, a na trzecim Franziska Preuss. Słabiej spisały się Polki. Najwyżej sklasyfikowana była Gwizdoń, która spudłowała raz i zajmowała 14.lokatę. Nowakowska-Ziemniak po dwóch karnych rundach była dopiero 19, a Krystyna Guzik, która również raz spudłowała, plasowała się na 22.pozycji.

Semerenko utrzymała pozycję po ostatnim strzelaniu. Ukrainka była bezbłędna i wypracowała sobie kilkanaście sekund przewagi nad resztą stawki.Jedną karną rundę musiała przebiec Preuss i traciła do liderki 19 sekund. Razem z nią na trasę ruszyła bezbłędna Hildebrand, która jednak słabiej biegła. Z walki nie rezygnowała Domraczewa, która tym razem strzelała na czysto i plasowała się na piątej pozycji. Polki nie popisały się na strzelnicy, Gwizdoń zaliczyła kolejną karną rundę i zajmowała 16 pozycję, dwa miejsce przed Guzik, która ostatnie strzelanie miała na czysto. Nowakowska-Ziemniak spudłowała dwukrotnie i spadła na 24. pozycję.

Na ostatniej rundzie biegowej w szaleńczą pogoń rzuciła się Domraczewa, która do ostatnich metrów walczyła o brąz. Przegrała jednak z lepiej biegnącą w końcówce Włoszką Karin Oberhofer, która dzięki temu zdobyła kolejny medal dla swojego kraju. Złoto przypadło Ukraince Walji Semerenko. Srebrny medal wywalczyła Franziska Preuss.

Najlepsza z Polek Krystyna Guzik była 17, dwie pozycje za nią uplasowała się Magdalena Gwizdoń, natomiast Weronika Nowakowska-Ziemniak była 23.