Srebrna Nowakowska-Ziemniak, trzy Polki w dziesiątce!

Rewelacyjnie rozpoczęły się mistrzostwa świata w Kontiolahti dla polskich biathlonistek. W biegu sprinterskim inaugurującym rywalizację zwyciężyła Marin Dorin-Habert, która wyprzedziła Weronikę Nowakowską-Ziemniak i Walę Semerenko. Piąte miejsce zajęła Krystyna Pałka, która spudłowała tylko raz – w ostatnim strzale! Siódmy wynik uzyskała Magdalena Gwizdoń, który pomyliła się dwa razy.

Dzisiejsza rywalizacja przebiegała w bardzo trudnych warunkach, ale nie wydaje się, aby jakaś grupa zawodniczek wybitnie na nich skorzystała. Przez okres całej rywalizacji padał gęsty śnieg, który zelżał dopiero podczas startu słabszych zawodniczek.

Najlepiej w tych warunkach odnalazła się Marie Dorin-Habert, która ze względu na narodziny dziecka rozpoczęła sezon z opóźnieniem, jednak zdołała przygotować świetną formę na MŚ i wygrała dziś, mimo jednej karnej rundy. Drugie miejsce zajęła Weronika Nowakowska-Ziemniak, która jako jedyna zawodniczka strzelała bezbłędnie i wywalczyła pierwsze podium w karierze w zawodach najwyżej rangi! Polka po drugim strzelaniu była zdecydowaną liderką, ale na ostatniej rundzie nie zdołała się obronić przed Dorin-Habert i straciła do Francuzki 10 sekund. Zachowała jednak bezpieczną dziesięciosekundową przewagę nad Walą Semerenko, która uzupełniła dziś podium. Ukrainka zanotowała jedną karną rundę.

Czwarte miejsce zajęła Laura Dahlmeier, która nieco sensacyjnie uzyskała pierwszy czas na trasie. Niemka znana ze świetnego strzelania spudłowała trzykrotnie, a straciła tylko trzydzieści sekund i na pewno będzie bardzo groźna podczas biegu pościgowego. Piąta lokata przypadła w udziale Krystynie Guzik, dla której to najlepszy start w sezonie. Niewiele brakowało a znalazłaby się na podium razem z Weroniką Nowakowską-Ziemniak, lecz niestety niecelny okazał się ostatni strzał. Szóstkę uzupełniła Jekaterina Szumiłowa, a siódme miejsce zajęła kolejna z Polek – Magdalena Gwizdoń, która zaczęła bardzo źle - od dwóch karnych rund, ale bezbłędne drugie strzelanie i świetny bieg pozwoliły jej wspiąć się na świetne siódme miejsce - także najlepsze w tym sezonie! Nieco w cieniu koleżanek bardzo słaby występ zaliczyła Monika Hojnisz, która spudłowała aż sześć razy i nie awansowała do biegu pościgowego.

Co ciekawe, Weronika Nowakowska-Ziemniak nie spisała się dziś rewelacyjnie biegowo bo 24. czas to poniżej średniej z tego sezonu, ale kluczem do świetnego startu było celne i szybkie strzelanie (ósmy czas w tej specjalności). Świetnie pobiegły za to siódma na trasie Gwizdoń i szesnasta Guzik. Hojnisz zanotowała 41. czas.

Fatalnie spisały się dwie wielkie faworytki. Makrainen i Domraczewa spudłowały pięciokrotnie i zajęły kolejno 35. i 25. miejsce.

Na osobne słowa zasługuje fatalna realizacja. Podczas transmisji pomijano nie tylko Polki, ale także inne zawodniczki mające szanse na czołowe miejsca, a emocje związane ze sportem nie polegają na śledzeniu live timingu…

WYNIKI
KLASYFIKACJA SPRINTU
KLASYFIKACJA GENERALNA


fot. © Kontiolahden Urheilijat / Jarno Artika

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik

 Polska | kobieta | Magdalena Gwizdoń

 Ukraina | kobieta | Wala Semerenko