Weronika Nowakowska-Ziemniak wicemistrzynią w sprincie!

Weronika Nowakowska-Ziemniak odniosła jeden z większych sukcesów w karierze, zdobywając srebrny medal mistrzostw Europy w sprincie na dystansie 7,5km. Zwyciężyła Francuska Colin Varcin, zaś brąz przypadł Jekatierinie Szumiłowej. Wszystkie reprezentantki Polski zmieściły się w czołowej dwudziestce. 

Nowakowska-Ziemniak bardzo dobrze rozpoczęła rywalizację, narzucając wysokie tempo biegu i notując najlepsze wyniki na wszystkich punktach pomiarów czasu. Ta tendencja utrzymała się także po strzelaniu w pozycji leżącej, gdzie Polka była bezbłędna. Niestety, druga próba strzelecka nie była już tak udana i reprezentantka Polski zaliczyła tam jedną pomyłkę, która – jak się później okazało – kosztowała ją złoty medal.

Będąca bowiem równie dobrze dysponowana biegowo Colin Varcin strzelała bezbłędnie, dzięki czemu na mecie zdołała uzyskać lepszy czas od Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak o niecałe 10 sekund. O wiele mniejsza była przewaga pomiędzy drugą, a trzecią zawodniczką, bowiem Jekatierina Szumiłowa przegrała srebrny medal zaledwie o 0.4 sekundy. Rosjanka, podobnie jak Polka, zaliczyła jedno pudło na strzelnicy. Wynik Polki należy ropatrywać w kategorii sporego sukcesu. Jest to pierwszy medal dla Polski podczas tegorocznych Mistrzostw Europy, a drugi w karierze Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak, po brązie w sprincie z 2012 roku. 

Niezły wynik zanotowały także pozostałe reprezentantki Polski, których czasy na mecie były zbliżone do tego stopnia, że zajęły trzy kolejne miejsca, od szesnatsego do osiemnastego. Zarówno Monika Hojnisz, jak i Magdalena Gwizdoń miały niemalże identyczne czasy biegu, jak i wyniki na strzelnicy, gdzie zanotowały jedno pudło. Inaczej sytuacja wyglądała w przypadku Krystyny Guzik. Polka na trasie zaliczyła najlepszy występ w sezonie, notując świetny, drugi czas biegu. Niestety, trzy pudła na strzelnicy uniemożliwiły walkę o czołowe lokaty. Nasze reprezentantki mają jednak szanse na poprawę wyników w biegu na dochodzenie, bowiem ich strata do zwyciężczyni wyniosła jedynie około 50 sekund. 

WYNIKI

Powiązane osoby

 Francja | kobieta | Coline Varcin