Ukraińskie Schalke

Coroczne zawody pokazowe par rozgrywane na stadionie piłkarskim w Gelsenkirchen wygrali Wala Semerenko i Serhij Semenow. Ukraina okazała się najlepsza po raz pierwszy od 2008 roku. Polacy nie startowali.

Rywalizacja par tradycyjnie składała się z dwóch części. W pierwszej dwuosobowe zespoły rywalizowały w biegu ze startu wspólnego, a po kilkudziesięciu minutach przerwy wystartowały do biegu na dochodzenie. Różnica czasowe po pierwszej części były niwelowane o połowę. Łącznie pary pokonywały 18 rund biegowych szesnastokrotnie meldując się na strzelnicy. Karna runda za niecelnie strzelanie liczyła sobie 75 metrów.

Pierwszą część rywalizacji wygrali Dorothea Wiereri Lukas Hofer z Włoch, którzy nieznacznie wyprzedzili Laurę Dahlmeier i Floriana Grafa z Niemiec, którzy bronili tytułu najlepszej pary sprzed roku. Trzecie miejsce zajmowała druga z par niemieckich, w skład której wchodzili Franziska Hildebrand i Erik Lesser.

Bieg na dochodzenie to w znacznej mierze popis właśnie tej pary. Hildebrand i Lesser na długo objęli prowadzenie popisując się celnym strzelaniem. Kibicom zgromadzonym na stadionie nie było jednak dane świętować zwycięstwa swoich zawodników. Podczas ósmego strzelania Lesser pomylił się raz, a Semenow strzelał bezbłędnie i to właśnie Ukrainiec wybiegł na ostatnią rundę jako pierwszy dowożąc prowadzenie do samej mety. Dla Ukrainy jest to drugie zwycięstwo w World Team Challenge w historii. Sześć lat temu triumfowali Oksana Chwostenko oraz Andriej Deryzemlia. Semerenko i Semenow do biegu na dochodzenie startowali z piątego miejsca.

Para włoska, która wygrała pierwszą część rywalizacji, w drugiej spudłowała łącznie aż dziewięciokrotnie, co spowodowało spadek aż na dziewiąte miejsce. Wierer i Hofer wyprzedzili tylko szwajcarską parę E. Gasparin/Weger, która przez cały wieczór plasowała się na ostatnim miejscu ze sporą stratą.

Trzecie miejsce zajął duet rosyjski. Na ostatniej rundzie biegowej w walce o podium lepszy od Ondreja Moravca z Czech okazał sie Jewgienij Garaniczew. Słaby występ zanotował Martin Fourcade, który w parze z Anais Chevalier zajął jedynie piątą lokatę.

Wyniki końcowe:
1. Wala Semerenko/Serhij Semenow UKR 4 31:03.2
2. Franziska Hildebrand/Erik Lesser GER 4 +7.7
3. Jana Romanowa/Jewgienij Garaniczew ROS 4 +15.1
4. Gabriela Soukalova/Ondrej Moravec CZE 5 +19.4
5. Anais Chevalier/Martin Fourcade FRA 5 +26.3
6. Laura Dahlmeier/Florian Graf GER 8 +35.1
7. Fanny Horn/Lars Helge Birkeland NOR 5 +36.8
8. Katharina Innerhofer/Dominik Landertinger AUT 6 +1:01.2
9. Dorothea Wierer/Lukas Hofer ITA 9 +1:03.5
10. Elisa Gasparin/Benjamin Weger SUI 6 +3:16.9

Zwycięzcy WTC:
2014 - Wala Semerenko/Sergiej Semenow UKR
2013 - Laura Dahlmeier/Florian Graf GER
2012 - Ekaterina Jurłowa/Anton Szipulin ROS
2011 - Kaisa Mekereinen/Carl Johan Bergman FIN/SWE
2010/11 - Swietłana Slepcowa/Jewgienij Ustjugow ROS
2009 - Kati Wilhelm/Christoph Sumann GER/AUT
2008 - Oksana Chwostienko/Andriej Deryzmlya UKR
2007 - Ekaterina Jurjewa/Dmitrij Jaroszenko ROS
2006 - Linda Grubben/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2005 - Linda Tjoerhom/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2004 - Liv Kjersti Eikeland/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2003 - Gunn Margrit Andreassen/Ole Einar Bjoerndalen NOR
2002 - Martina Glagow/Michael Greis GER

fot. veltins-arena.de

Powiązane osoby

 Ukraina | mężczyzna | Serhij Semenow

 Ukraina | kobieta | Wala Semerenko