Makarainen potwierdza formę

Kaisa Makarainen zwyciężyła w sprincie na dystansie 7.5 km inaugrującym pucharowe zmagania w austriackim Hochfilzen. Tuż za nią uplasowała się Karin Oberhofer, zaś skład podium uzupełniła Tiril Eckhoff. Najlepsza z Polek, Weronika Nowakowska - Ziemniak wywalczyła 12. lokatę.

Kaisa Makarainen od początku sezonu nie zwalnia tempa. Po świetnych występach w Ostersund, gdzie reprezentantka Finlandii nie schodziła z podium, dzisiaj udowodniła, że nadal jest w bardzo wysokiej formie. Mimo faktu, iż Finka zaliczyła na strzelnicy jedno pudło, a wiele zawodniczek z czołówki miały bezbłędne strzelania, to jednak Makarainen była biegowo zdecydowania najszybsza. Pozwoliło to jej z nawiązką odrobić stratę i odnieść drugie zwycięstwo w tym sezonie.

Za niespodziankę należy uznać drugie miejsce Karin Oberhofer, dla której było to pierwsze miejsce na podium w karierze. Włoszka była jednak na strzelnicy bezbłędna, a dobry bieg umożliwił finiszowanie za plecami Makarainen ze stratą zaledwie dziesięciu sekund. Przed zawodami wydawało się, że większe szanse na podium będzie miała inna reprezentantka Włoch, Dorothea Wierer, jednak jedno pudło dało jej lokatę w drugiej dziesiątce. Po zwycięstwie w sprincie w Ostersund, tym razem trzecim miejscem musiała zadowolić się Tiril Eckhoff.

Z dobrej strony zaprezentowała się Olga Podczufarowa, która dosyć niespodziewanie zajęła 4. miejsce. Młoda reprezentantka Rosji po pierwszym strzelaniu miała najlepszy czas, jednakże podczas drugiej próby strzeleckiej zaliczyła jedno pudło. Ostatecznie do podium straciła zaledwie dwie sekundy. Start poniżej swoich możliwości zanotowała Daria Domraczewa. W samym biegu od Białorusinki szybsza była tylko Makarainen, jednakże dwa pudła zepchnęły ją na 8. pozycję. Warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice czasowe w czołówce, bowiem szesnasta Ewa Tofalvi zanotowała minutę straty do zwyciężczyni. To zapowiada spore emocje i szanse na przetasowania w biegu na dochodzenie.

Przyzwoity występ zanotowały Polki, które wszystkie z wyjątkiem Krystyny Guzik zanotowały po jednym pudle na strzelnicy. Weronice Nowakowskiej – Ziemniak dało to najwyższą w tym sezonie, 12. lokatę. Punkty wywalczyły również Magdalena Gwizdoń, która była 26., oraz Monika Hojnisz, finiszująca na 38. miejscu. W swoim debiucie w Pucharze Świata Kinga Mitoraj zajęła 80. pozycję. Najsłabiej wypadła wcześniej wspomniana Krystyna Guzik. Polka myliła się na strzelnicy aż pięć razy, co ostatecznie dało jej 84. lokatę.