Bobak już nie wróci

Paulina Bobak poinformowała Polski Związek Biathlonu o tym, że nie wznawia treningów przed nowym sezonem. Zawodniczka z Zakopanego postanowiła zakończyć swoją wieloletnią przygodę z biathlonem.

Największym juniorskim sukcesem 30-letniej obecnie zawodniczki było mistrzostwo Europy juniorów z 2005 roku wywalczone w biegu indywidualnym. W dorosłej reprezentacji Bobak zadebiutowała w pierwszym biegu sezonu 2006/07. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dwa lata później zajmując 19. miejsce w biegu indywidualnym w Hochfilzen. To właśnie bieg na 15km był jej koronną konkurencję. Spośród pięciu startów na mistrzostwach świata to w tej specjalności osiągnęła swój najlepszy ezultat - 23. miejsce w 2011 roku. Jej życiowy rezultat w zawodach Pucharu Świata również osiągnęła w biegu indywidualnym zajmując 14. miejsce na inaugurację sezonu 2010/11.

Oprócz wielu niezłych startów w Pucharze Świata Bobak z powodzeniem reprezentowała Polskę na zawodach Pucharu IBU. Trzykrotnie plasowała się na podium poszczególnych biegów, a w klasyfikacji generalnej za sezon 2011/12 zajęła siódme miejsce.

Przez lata Bobak była cennym uzupełnieniem sztafety. Medale w tej konkurencji zdobywała jeszcze w czasach juniorskich (srebro MEJ w 2004 i 2005). Trzy medale w konkurencjach drużynowych przywoziła z zawodów wojskowych (jest starszą szeregową Wojska Polskiego).

Bobak była również liczącym się graczem w zawodach krajowych. Piętnastokrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski - wywalczyła siedem tytułów mistrzyni kraju, jeden srebrny medal oraz siedmiokrotnie była trzecia.

W minionym sezonie wystartowała w pięciu zawodach Pucharu Świata. Jej najlepszym miejscem było 33. lokata w biegu na dochodzenie w Anterselwie. Została włączona do składu na Soczi, ale podobnie jak w Vancouver nie wystąpiła w żadnym z biegów. Była co prawda pierwotnie nominowana do składu sztafety mieszanej, ale po głośnym konflikcie z trenerem Kołodziejczykiem, odmówiła startu.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Paulina Bobak